قیمت تیرآهن

قیمت تیرآهن
تاریخ آخرین بروزرسانی : 1 سال پیش روز پیش
نام نوع سایز محل بارگیری تولید کننده قیمت عملیات بیشتر
قیمت تیرآهن ۱۲ اصفهان ، “تیرآهن ۱۲ ذوب آهن اصفهان” قیمت تیرآهن 12 تهران ذوب آهن اصفهان 5,000,000 تومان

تیرآهن چیست؟

پروفیلی است که وظیفه اصلی آن تحمل تنش های حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی است و عمده استفاده آن در صنعت ساختمان سازی است. در فرآیند تولید این محصول از نورد گرم استفاده می کنند و تنها برخی مراحل متفاوت در تولید معمولی و هاش آن وجود دارد. این محصول فولادی که کاربرد زیادی در ساختمان ها دارد بر اساس نسبت بال و عرض ها در گروه های متنوعی قرار میگیرد . تیرآهن به عنوان یک سازه فلزی پر کاربرد در صنعت ساختمان در انواع مختلف بسته به وظایف و نقشی که دارد استفاده میشود.

تیرآهن چگونه ساخته میشود؟

اگر در حوزه فولاد مشغول به کار باشید ، ممکن است فقط نورد گرم را به عنوان نحوه ساخت تیرآهن بشناسید. اما راه های دیگری برای ساخت آن نیز وجود دارند. ساخت تیرآهن به روش نورد گرم و نورد سرد به 4 روش نورد ، اکستروژن ، جوش یا پرچ صورت میگیرد. توضیح این موارد عبارتند از:
  • تیرآهن نورد و اکسترود شده

تیر های فولادی نورد شده ، از فلز انعطاف پذیر و توسط غلتک های بزرگ تولید میشوند تا به شکل دلخواه و به صورت صاف در آیند. تیرآهن ها میتوانند نورد گرم یا نورد سرد باشند. در ساخت تیر نورد گرم از نوعی فلز استفاده میشود که در بالای نقطه تبلور مجدد (بالاتر از 1000درجه سانتیگراد ، فلز بسیار چکش خوار است) گرم شده و سپس نورد میشود. تیر های نورد سرد از فلزی تولید میشوند که از قبل گرم نشده باشد. در ضمن تیرآهن را می توان با اکستروژن نیز ساخت که در آن فلز با فشار از درون قالب عبور میکند و می توان آن را به صورت گرم یا سرد انجام داد.
  • جوشکاری و پرچ تیرآهن

در این فرآیند جوشکاری ورق های فلزی با توجه به مشخصات مورد نظر بریده شده و بعد با استفاده از ابزار جوشکاری صنعتی به یکدیگر متصل میشوند. قطعات، توسط پرچ ها جمع میشوند تا یک تیر را تشکیل دهند.
  • نورد گرم تیرآهن

به فرآیندی که طی آن تیرآهن به دمای مومسانی میرسد وبا عبور از میان غلتک های گوناگون ، شکل میگیرد را نورد یا رولینگ می نامند. به بیان دقیق تر ابتدا شمش های فولادی در کوره های با دمای بین 1000تا1250درجه پیش گرم میشوند . سپس شمش وارد قفسه نورد که از چندین غلتک تشکیل شده استفاده میشود. پس از این مرحله ، نوبت پیش نورد مقطع در کالیبر های مخصوص است، که بیشترین تغییر شمش در این مرحله انجام می پذیرد. در نهایت پس از آنکه سطح شمش اولیه، طی مرحله پیش نورد انجام شد مرحله شکل دهی سطح مقطع آغاز میشود. در نهایت ، قطعه تحت فشار قوی آب قرار میگیرد. بیشترین استفاده تیرآهن تولید شده با نورد گرم در  ساخت و ساز است. همچنین به دلیل اینکه تیرآهن تولیدی با این روش از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است از آن در ساخت مسیر های ریلی استفاده میشود. از مزایای نورد گرم تیرآهن میتوان به سهولت ساخت و ارزان تر بودن آن نسبت به نورد سرد اشاره کرد.
  • نورد سرد تیرآهن
تیرآهن های تولید شده به وسیله نورد سرد ، از آنجاکه ابعاد کوچکتری دارند ، از استحکام و در نتیجه دوام بیشتری برخوردارند . همچنین به علت بالا بودن میزان کربن ، نسبت به تیرآهن های تولید شده به روش نورد گرم ، از تمرکز و تحمل بیشتری برخوردارند. هرچند نورد سرد نسبت به نوع گرم آن گران تر است.

معرفی انواع تیرآهن

در این دسته بندی تیرآهن ها به چهار نوع IPE.INP.IPB و لانه زنبوری تقسیم بندی میشوند.

تیرآهن IPE

تیرآهن IPEدرایران و کشور های اروپایی تولید میشود و شکل آن ها I مانند است. همچنین ضخامت بال های آن هم تغییر پذیر نمیباشد. تیرآهن های تولیدی کشورهای اروپایی و ایران بیشتر از این مدل می‌باشند. بارز ترین ویژگی این نوع تیرآهن این است که اگر از دو سر تیرآهن به آن نگاه کنید ضخامت بال های ابتدا و انتهای آن کاملا یکنواخت و یکسان میباشد. معمولا نقشه ساختمان هایی که به وسیله مهندسان کشورمان تهیه میشود بر اساس این نوع استاندارد بوده و این نوع تیر آهن در میان مشتریان از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

تیرآهن INP

تیرآهن I شکل طبق استاندارد های روسیه و چین ساخته میشود و ضخامت بال آن با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کمتر میشود. اغلب این تیرآهن ها در بازار های چین و روسیه تهیه و عرضه میشود. این تیرآهن ها I مانند هستند و هرچه ضخامت بال های آن ها نسبت به جان تیرآهن کمتر باشد ضخامت بال های آن نیز کمتر میشود . تیرآهن های وارداتی موجود در بازار ایران در شرایط کنونی از هر دو نوع استاندارد در بازار ایران برخوردار می باشد. تیرآهن های IPEوارداتی اکثرا مربوط به کشورهای لهستان ، اسپانیا ، آلمان و نیز کشور کره می باشد.

تیرآهن IPB یا هاش

تیرآهن H شکل یا تیر آهن های عریض تر به گونه ای هستند که در آن ها طول بال ها نسبت به تیرآهن های IPE بیشتر است. تیرآهن عریض یا بال پهنHشکل است که طول بال ها نسبت به تیرآهن IPE بزرگتر میباشد. هنگامی که کلمه لاتین 7 در کنار نام تیرآهن قرار میگیرد به معنای آن است که تیرآهن سنگین وزن میباشدIPB7 و هر گاه که حرف L در کنار نام تیرآهن قرار گرفته باشد بدان معناست که تیرآهن سبک وزن میباشد.

تیرآهن لونه زنبوری

دلیل نام گذاری تیرآهن های لانه زنبوری این است که شکل گیری این تیر ها پس از عملیات ( بریدن و دوباره جوش دادن) و تکمیل پروفیل به شکل لانه زنبور و شش ضلعی است. اینگونه تیرها در طول خود، حفره های توخالی (در جان) دارند که به لانه زنبور شبیه میباشد. به همین دلیل است به این گونه تیرها لانه زنبوری میگویند . هدف از ساخت تیر های لانه زنبوری این است که تیر توان خمشی بیشتری را به یک خیز (تغییر شکل) نسبتاً کم و وزن کمتر با مقایسه با تیر نورد شده شبیه به آن تحمل میکند. ارتفاع پروفیل 18 را که دارای 18 سانتیمتر ارتفاع میباشد را میتوان تا 27 سانتیمتر بیشتر کرد.

دسته بندی تیرآهن بر اساس سایز

در دسته بندی دیگری تیرآهن ها را بر اساس سایز و اندازه تولیدی طبقه بندی می نمایند که می توان آن را یکی از دسته بندی های مهم اطلاق نمود.

تیرآهن سایز 12

این دسته از تیرآهن ها دارای وزنی مابین 10.4 تا 26.8 کیلوگرم به ازای هر متر بوده و دارای کاربرد فراوانی در صنعت و ساخت و ساز میباشد. از جمله کاربرد های این سایز از تیرآهن می توان به استفاده در ساخت ستون پوشش سقف و تیر اشاره کرد.

تیرآهن سایز 14

این دسته از تیرآهن ها را می توان پر کاربرد ترین نوع به شمار آورد. وزن تیرآهن 14 در محدوده 12.9 تا 33 کیلوگرم بوده و دارای کاربرد هایی اعم از خرپا ، نعل و پوشش سقف میباشد . تیرآهن 14 در تمامی کارخانجات داخلی تولید می‌گردد.

تیرآهن سایز 16

یکی دیگر از سایز های پرمصرف تیرآهن ، سایز 16 میباشد که وزنی مابین 15 تا 41 کیلوگرم دارد. ازجمله کاربرد های این سایز نیز می توان به ساخت خرپا ، پوشش سقف و پل لانه زنبوری اشاره کرد.

تیرآهن سایز 18

این دسته از تیرآهن ها از جمله سایز های پر مصرف به شمار میروند ، و دارای وزنی ما بین 18 تا 49 کیلوگرم بوده و دارای کاربرد هایی همانند سایز 14 و 16 می باشد.

تیرآهن سایز 20

این تیرآهن دارای وزن و مقاومت بیشتری نسبت به سایر سایز ها بوده و در سازه های بزرگ که نیاز به مقاومت بیشتری دارند مورد استفاده قرار میگیرد. وزن این محصول مابین 22 تا 60 کیلوگرم می باشد.

انواع کارخانه تیرآهن

در ایران کارخانجات مختلفی که کار تولید تیرآهن را انجام میدهند وجود دارد که در این بخش به مهمترین کارخانجات تولید کننده تیرآهن اشاره و معرفی مینماییم.

قیمت تیرآهن اصفهان

مشتریان گرامی برای اخذ قیمت تیرآهن اصفهان میتوانید به صفحه این محصول مراجعه نمایید.

قیمت تیرآهن

برای اخذ قیمت تیرآهن میتوانید با شماره های سایت تماس گرفته و یا اینکه با مراجعه به جدول قیمت تیرآهن میتوانید از قیمت روز تیرآهن های موجود در گروه آهن توری مطلع شوید.

سایر محصولات آهن توری

در گروه بازرگانی آهن توری یکسری محصولات دیگر که از جمله مهمترین آنها میتوان به تیرچه بلوک ، یونولیت سقفی و مفتول مسوار اشاره کرد که برای اخذ قیمت مفتول مسوار و همچنین برای اخذ قیمت تیرچه میتوانید به صفحه هر محصول مراجعه نمایید.