';

قیمت سیمان

تحلیل قیمت سیمان

قیمت سیمان تیپ 2 در اوایل خرداد کیلویی 366 تومان بود اما در 6 شهریور امسال قیمت این نوع سیمان در بورس کالا به اوج خود یعنی 603 تومان رسید و 65 درصد رشد کرد. در ادامه اما قیمت سیمان افت کرد و در میانه‌های دی ماه به پایین‌ترین حد خود یعنی 345 تومان نیز رسید اما حالا دوباره به مرز 400 تومانی نزدیک شده است. اما علت این فراز و فرودها چه بوده است و قیمت سیمان با نزدیک شدن به انتهای سال چه مسیری را طی می‌کند؟!

قیمت سیمان

هر کیلو سیمان تیپ 2 در 9 خرداد امسال با قیمت میانگین 366 تومان در بورس کالا معامله شد. اگر هزینه‌های خرید از بورس را هم حدود 10 درصد در نظر بگیریم متوجه می‌شویم کف قیمت هر سیمان در اوایل خریداد امسال حدود 400 تومان بوده است که برای یک کیسه‌ی 50 کیلویی به عدد 20 هزار تومان می‌رسیم.

اما با قطعی برق سیمان‌ سازان در تابستان قیمت سیمان تیپ 2 در شهریور ماه به اوج تاریخی خود یعنی 603 تومان در اوایل شهریور ماه رسید. قیمت سیمان در بورس کالا ظرف مدت 3 ماه 65 درصد رشد کرد و در بازار آزاد قیمت سیمان حتی تا 100 درصد نیز در برخی مناطق رشد کرد.
در شهریور خرید هر کیلو سیمان تیپ 2 از بورس کالا حدود 660 تومان هزینه برمی‌داشت و این یعنی اینکه کف قیمت یک کیسه سیمان 50 کیلویی به 33 هزار تومان رسیده بود که البته در بازار آزاد حتی بیشتر از 2 برابر این قیمت نیز معامله می‌شد.
اما با خنک شدن هوا و زیاد شدن عرضه‌های سیمان در بورس کالا قیمت سیمان امروز به 400 تومان در بورس کالا بازگشته است و کمترین قیمت یک کیسه سیمان در بازار به 22 هزار تومان رسیده است.
برخی پیش‌بینی می‌کنند در صورتی که برجام احیا نشود قیمت سیمان با ورود به فصل ساخت‌وساز روندی افزایشی را آغاز خواهد کرد مخصوصا که قیمت میلگرد نیز دوباره سیر صعودی به خود گرفت.

با بالا رفتن قیمت سیمان ، تاثیر خود را روی ساخت و ساز ، روی تولید از جمله قیمت تیرچه بلوک و غیره گذاشته و به همین دلیل قیمت این محصولات بالا رفت.

5 ستاره
mohsengdrz

پست های مرتبط
پاسخ دهید